საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოში სგშ-ის პროცედურის გავლის მიზნით წარდგენილია საქართველოს მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების 2024-2030 წლების სტრატეგიის სგშ სკრინინგის ანგარიშის შესახებ განცხადება.
„ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ალექსანდრესწყაროს სივრცის დაგეგმარების გეგმის კონცეფციაზე სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სკოპინგის დასკვნის გაცემის შესახებ“ სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს 2024 წლის 27 აგვისტოს №473/ს ბრძანებასა და სკოპინგის დასკვნას, ასევე სსიპ მინერალური რესურსების ეროვნული სააგენტოს, სსიპ ეროვნული სატყეო სააგენტოს, სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და სსიპ საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მასალები.
2024-09-02
2024 წლის საქართველოს პარლამენტის მორიგი არჩევნებისთვის, ხაშურის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, წინასაარჩევნო შეხვედრების ჩასატარებლად, სააგიტაციო მასალების გასაკრავად და გამოსაფენად, ადგილების გამოყოფის შესახებ.
შპს „კომპანია ბლექ სი გრუპის“ ასფალტის წარმოებაზე გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების გაცემის შესახებ“ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის 2019 წლის 21 ივნისის N 2-579 ბრძანების ძალადაკარგულად გამოცხადების თაობაზე.
2024-08-30
საქართველოს მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების სტრატეგია 2024-2030-ის სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სკრინინგის პროცედურის შესახებ.
2024-08-29
ქვიშხეთისა და მასთან დაკავშირებული 110 კვ ძაბვის მიწისზედა ეგხ-ს ექსპლუატაციის პროექტის სკრინინგის ანგარიშთან დაკავშირებით, შენიშვნებისა და მოსაზრებების წარდგენა.
თქვენ შეგიძლიათ გამოგზავნოთ თქვენთვის მნიშვნელოვანი და საინტერესო ინფორმაცია, რომელზედაც გსურთ რომ ყურადღება გაამახვილოს ხაშურის მუნიციპალიტეტის მერიამ.